Pericolul de a fi (din nou) respins

Știți când suntem mici și ne frigem de ușa de la cuptor și ni se „setează” acolo în creier că nu trebuie să ne mai apropiem de ușa aia? De fapt, ni se formează în minte o limită, la fel ca o geamandură, care ne anunță că dincolo de ea e prea periculos. Așa se întâmplă și cu alte experiențe traumatizante cum ar fi: o … Continuă să citești Pericolul de a fi (din nou) respins

Tu ai parola la inimă?

Ne punem parole la toate device-urile, la case, la birouri, știm parolele pe dinafară doar parola inimii o mai uităm din când în când. Și, uite așa, stăm unul în fața celuilalt și încercăm să tastăm codul sufletului care cu o bomboană, care cu o floare ori cu un Te iubesc! dar, trist este că, sunt oameni care și-au uitat parola care le-ar putea deschide … Continuă să citești Tu ai parola la inimă?

Captivi în cercul vicios

Sunt în trenul de Viena care întâi ar trece prin Sighișoara dar eu tot la Brașov am să cobor pentru că am promis că ma duc la Grupul Învingătoarelor de la Brașov. Dar chiar și așa nu am putut să nu mă gândesc că pe fiecare dintre noi ne așează viața în fața unui tren care ne poate duce către o destinație ce depășește orice … Continuă să citești Captivi în cercul vicios

Viața ca un mers pe sârmă

Există în profesia mea un balans permanent între bine și rău. E ca și cum aș merge pe sârmă tot timpul și aș încerca să nu mă las cuprinsă de înșelăciunea unui zbor în abisul în care există riscul de a nu te mai regăsi nici pe tine nici pe ceilalți. În hăul ăla, amintirile s-ar pierde și mintea ar crea alte realități poate mai … Continuă să citești Viața ca un mers pe sârmă

I’m in love with you…

Câteodată, doar câteodată, am impresia ca unele cuvinte au înțeles mai bun în engleză (și nici măcar nu sunt corportatistă). Cred că de aceea când am auzit a „n-a” oară expresia asta în engleză m-a făcut să mă gândesc că ea dă o altă dimensiune a iubirii pe care o avem față de celălalt. M-a făcut să mă gândesc că iubirea e ca un nimb … Continuă să citești I’m in love with you…

Să îl iubești ca pe un întreg imperfect

Prin ușa închisă de la balcon se aude marea chiar dacă toamna valurile nu par să mai ajungă la mal și țărmul este măturat doar de niște mișcări timide ale mării. Mi-am tot dorit să văd marea și altfel decât luminoasă și veselă ori tumultoasă așa cum e în zilele de vară. Cred că mi-am dorit să o văd și cenușie pentru că așa ar … Continuă să citești Să îl iubești ca pe un întreg imperfect